EURO Dog Show 2018 w Polsce – tuż tuż!

EURO Dog Show 2018 w Polsce – tuż tuż!

Zbliża się wielkimi krokami największe wydarzenie kynologiczne w Polsce i całej Europie 2018 roku – europejska wystawa psów rasowych – EURO DOG SHOW 2018!
Dla wszystkich zainteresowanych tematyką psów rasowych to nie lada okazja do obejrzenia tysięcy wspaniałych psów, które zjadą z całej Europy. Jeśli zastanawiacie się nad nabyciem psa konkretnej rasy, bo “zakochaliście się w zdjęciu” – warto najpierw zobaczyć przedstawicieli tej rasy na żywo.

Wystawa organizowana jest w sercu Polski – w Warszawie.
Tym, którzy w naszej pięknej stolicy jeszcze nie byli, polecam weekendowy wypad kynologiczny, zahaczający o zwiedzanie Warszawy. 🙂

 

20 000 psów

Wedle rokowań, hale Ptak Expo mają przyciągnąć ok. 20 000 psów z całej Europy. Zatem będzie na co popatrzeć.

Dla przykładu podam, że samych buldogów francuskich zgłoszono aż 282!

W stawce z moją Zośką (ZOOLA Amazing Team) będzie aż 51 przedstawicielek młodzieżowych suk i jest to najliczniejsza stawka w rasie.

Oczywiście, nie wszystkie rasy będą takim “tsunami” na wystawie. Buldogi francuskie przeżywają teraz zdecydowanie swój renesans i zainteresowanie rasą jest większe niż kiedykolwiek dotąd.

Dla odmiany bokserów zgłoszonych ogółem na wystawę jest  tylko 45 – i również na Euro Dog Show czuć spadkowy trend udziału tej rasy w wystawach psów. Odnoszę wrażenie, że regres ma miejsce od czasów zakazu kopiowania, które de facto nadawało psom tej rasy niezwykłego wizualnego charakteru. Można by pomyśleć, że hodowcy bokserów trochę sobie odpuścili tą wystawę… .

Paradise Spirit Team

Jedziemy z naszymi dwoma muppetami – bokserką “Ewcią” Euphorią Paradise Spirit i buldożką francuską “Zośką” Zoolą Amazing Team. Zachęcam do kibicowania tudzież trzymania kciuków, choć szczerze wyznam, że na takie wydarzenia hodowcy jadą przede wszystkim nacieszyć oko i wyłapać wszelkie “nowości” w swoich rasach. Wygrana nie jest absolutnie priorytetem. Zresztą, gdy myślę o 289 buldogach francuskich w jednym miejscu to mam zawroty głowy. 😀

Promocja ras polskich

Oczywiście wydarzenie jakim jest organizacja EURO DOG SHOW prze Polskę, a dokładnie przez polską organizację kynologiczną należącą do FCI – Związek Kynologiczny w Polsce, jest okazją do promowania wśród hodowców z całego świata naszych rodzimych ras, których mamy 5 – są nimi: owczarek podhalański, owczarek nizinny, ogar polski, gończy polski i chart polski.
Patrząc na dorobek kynologiczny krajów takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania można by popaść w kompleksy, jednak pamiętajmy – bolszewicka przemoc skierowana była do wszystkiego co arystokratyczne, czyli także do psów rasowych w Polsce. Rasy takie jak charty polskie i gończe polskie odbudowywano w zasadzie od zera, dzięki olbrzymiej determinacji polskich kynologów. Przy czym gończy polski jest rasą “najświeższą” w oczach FCI, gdyż dla nich istnieje dopiero od 2006 r.

Sama wystawa jest traktowana również jako promocja naszego kraju ogólnie, co widać wyraźnie na oficjalnym spocie promocyjnym EURO DOG SHOW 2018:

Jubileusz 80-lecia istnienia Związku Kynologicznego w Polsce

Przy okazji tak wielkiego wydarzenia kynologicznego jakim jest EURO DOG SHOW, Polska dumnie obchodzi 80-lecie istnienia Związku Kynologicznego w Polsce. Z tej okazji wystawą towarzyszącą EURO DOG SHOW będzie Jubileuszowa Wystawa 80-lecia, podczas której nastąpi uhonorowanie Członków Związku o najdłuższym stażu działalności kynologicznej i odznaczających się dużym wkładem w polską kynologię.

To miły gest i myślę, że potrzebny – jako naród my Polacy jesteśmy zdecydowanie zbyt skromni i trochę zakompleksieni tą całą PRL-owską historią, co widać szczególnie wyraźnie na dużych międzynarodowych wystawach. Uważam za wspaniale to, że pokazujemy reszcie świata, iż mamy wspaniałych kynologów i mam nadzieję, że nie będzie to kolejnym powodem do siania zazdrości wśród polskich hodowców.

Na koniec – o zdjęcia będzie trudno, ze względu na warunki halowe i moje zaangażowanie handlingowe. Niemniej na pewno “po wszystkim” dodam swoje wrażenia do tego postu.

Do zobaczenia na Euro Dog Show 2018!

Paradise Spirit Kennel